Wróć do listy artykułów na blogu
Zmiany w infolinii KAS - projekt nie spełnia ich oczekiwań i utrudnia pracę

Zmiany w infolinii KAS - projekt nie spełnia ich oczekiwań i utrudnia pracę


Nowa infolinia Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ma sprawić problem dla użytkowników infolinii oraz biur rachunkowych. Projekt zmian nie spełnia ich oczekiwań i znacznie utrudnia pracę.

Nowa infolinia Krajowej Administracji Skarbowej – działanie pod lupą

Zmiany w funkcjonowaniu infolinii KAS budzą wiele kontrowersji wśród użytkowników. Projekt, mający na celu usprawnienie pracy Krajowej Administracji Skarbowej i, zaprojektowany przez Ministerstwo Finansów, spotkał się z falą krytyki zarówno od strony przedsiębiorców jak i pracowników biur rachunkowych.

Od kilku miesięcy trwa debata na temat wpływu nowych regulacji na funkcjonowanie infolinii. Wydawać by się mogło, że zmiany wprowadzone przez KAS powinny być korzystne dla wszystkich stron, niestety rzeczywistość okazała się mniej optymistyczna.

Dysfunkcjonalności nowego systemu

Skargi na nową infolinię dotyczą głównie jej niedostosowania do rzeczywistych potrzeb użytkowników. Jak podkreślają eksperci ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, nowe rozwiązanie nie tylko nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, ale również wprowadza znaczne utrudnienia w codziennej pracy biur rachunkowych.

Klient w Centrum KAS

Chociaż hasło ‘Klient w centrum KAS’ miało sugerować priorytetowe traktowanie interesów podatników, realia mogą budzić pewne wątpliwości co do jego praktycznej realizacji. Z dostępnych informacji wynika, że zarówno proces implementacji, jak i sama funkcjonalność zmienionego systemu pozostaje daleka od zapewnień.

Proponowane kierunki zmian na infolinii KAS

Zachowanie modelu umawiania wizyty online jako dodatkowej opcji, a nie wyłącznej formy kontaktu z urzędem skarbowym, wydaje się być jednym z działań, które mogłyby skompensować obecne niedogodności. Poniżej przedstawiamy listę potencjalnych usprawnień:

  • Rozszerzenie kanałów komunikacji z klientem
  • Wdrożenie systemu, który realnie odpowiada na potrzeby użytkowników
  • Stworzenie łatwiejszych i bardziej elastycznych ścieżek rezerwacji wizyt
  • Przemyślane planowanie i testowanie zmian przed ich wdrożeniem
  • Wzmożenie działań informacyjnych i edukacyjnych wśród użytkowników

Ważne jest słuchanie głosu klienta

Udział w projekcie reprezentantów grup docelowych oraz aktywny proces zbierania i wdrażania opinii użytkowników mogą okazać się kluczem do sukcesu nowych inicjatyw KAS. Ulepszone narzędzia usługowe to gwarancja skuteczniejszej i satysfakcjonującej pracy zarówno dla podatników, jak i urzędników.

Podsumowując, oczekiwania wobec zmian w obsłudze infolinii KAS pozostają duże, a zdiagnozowane problemy wymagają szybkiego i przemyślanego działania. Wydaje się, że zwiększona komunikacja, otwartość na informacje zwrotne i ciągłe doskonalenie systemu to podstawy, które mogą doprowadzić do stworzenia infolinii, która będzie prawdziwym wsparciem dla podatnika.